„…Babim latem nazywa się potocznie okres ciepłych i słonecznych dni na przełomie września i października, a czasem także i w październiku. Ów czas charakteryzuje się tym, że w dzień jest ciepło, noce jednak bywają chłodne, a rano pojawia się mgła. Właściwa definicja omawianego wyrażenia jest następująca: babie lato to ‘długie, cienkie nitki pajęczyny unoszące się w powietrzu pod wpływem wiatru w ciepłe, jesienne dni’. Na owych nitkach pająki, zwykle samice, przenoszą się na duże odległości w poszukiwaniu schronienia na zimę. Dzięki niezwykłej umiejętności rozprzestrzeniania się zasiedlają one większość obszaru wszystkich kontynentów, a gdy zdecydują, że oddalili się od rodzinnego krzaka już dość daleko, zwijają nitki i… lądują na ziemi. Jest jeszcze trzecie znaczenie wyrażenia babie lato, metaforyczne: ‘późne lato albo wczesna jesień ludzkiego życia…” 

To był piękny dzień. 

Dobranoc.

„Istnieje kilka hipotez na temat pochodzenia owej nazwy. Wszystkie mają związek z „babą (‘starszą kobietą’), pajęczyną i ciepłą jesienią.”

Cytaty zaczerpnięte z publikacji Pana MACIEJA MALINOWSKIEGO, do której serdecznie odsyłam. jest bardzo fajnie napisana i treściwie: www.obcyjezykpolski.strefa.pl. Zdjęcia: Expressen