Pierwszym filmem, który utkwił mi w głowie od strony plastycznej był „Henry i June” z przepiękną Umą Thurman ( te jej kiecki…) i z eteryczną Marią De Medeiros . Lata 20 i 30 to w ogóle epoka w której chciałabym żyć. Później były „Wielkie nadzieje” skąpane w soczystej zieleni, ileż jej tam było, każdy jej odcień. Nawet szarość właściwie była zielenią . Nowe milenium przyniosło Fridę i cała gamę kolorów turkus, róż, niebieski, żółty, czerwony, bez ograniczenia, odważnych niczym nie skrępowanych. Bliskość do kiczu(odpustowość), może i nawet już jest. Nie ma to żadnego znaczenia. Ściany, dywany, zasłony wszystko skąpane w barwie a do tego proste wiejskie meble. Uwielbiam to bogactwo koloru, jak się na to patrzy to człowiek od razu się uśmiecha. Nie o tym jednak chciałam dziś napisać. Kilka dni temu z pewnym opóźnieniem obejrzałam film Mamma Mia, który u nas w zasadzie przeszedł bez echa, za to w Stanach bił rekordy oglądalności. Film podobał mi się bardzo ale to bardzo i jeszcze raz powtórzę bardzo, tylko nie dlatego że miał fabułę dobrą czy był jakoś specjalnie fajnie zrobiony, to co było w nim zachwycające to scenografia, która przeniosła nas na jedną z wysp Greckich. O raju to lóżko po którym skacze Meryl Streep a te chodniki, a obrusy i prześcieradła suszące się na sznurach. Widział to ktoś? Powaliło mnie to zupełnie. O Okiennicach nawet nie wspomnę, to nic że odpadały ale za to jaki kolor miały. No to co……….

Zapraszam dziś do Grecji!

To co przede wszystkim zwróciło moją uwagę to materiały, które zostały zaprojektowane
przez Josef Frank ‘a. Są jak rysunki z bajek dla dzieci. Niestety cena ich jest porażająca.
Warto jednak zajrzeć do Ikei bo tam można znaleźć cos w tym stylu. Lato się zbliża i jeżeli ktoś ma to szczęście być posiadaczem kawałka ogrodu lub chociaż większego balkonu, może sobie stworzyć klimat sielskości w greckim wydaniu.

Niebieski, żółty, czerwony, wszystkie te kolory znajdziemy w dziale tekstylia www.ikea.com
Chodniki oczywiście Ikea, ale ta przepiękna pościel ( nie mogłam sobie odmówić jej prezentacji) niestety dostępna tylko w Pottery Barn


W kolejności (1,2) Ikea i (3,4) Pottery Barn . Poza tym zawsze się coś znajdzie w tym klimacie w Duce a nawet uwaga uwaga w Carrefour, gdzie ostatnio wypatrzyłam świetne miski i durszlaki z melaminy.
Talerz Marimekko

Charakterystyczne dla Grecji krzesło
www.corbis.com i www.soodiebeasley.blogspot.com

www.vedema.gr i www.perivolas.gr

Uwielbiam to zdjęcie. „Mamma Mia”